KOREAN MARTIAL ARTS
info@bluewave.org.uk
Tel: 0800 860 0043

1st Assistant Instructors Course

On the 14th November, the club held its first running of a brand new course for those who are interested in becoming instructors with OBTKD in the future.   The course consisted of four sections.

 

Section 1 :- Background and Theory

  • The Role of the Instructor
  • History of Taekwondo
  • Philosophy and Traditions of the Chungdokwan
  • Introduction to Child Protection
  • Introduction to Insurance Requirements

Section 2 :- Overton and Basingstoke Taekwondo Club

  • Club History
  • Philosophy and Strategy
  • Organisation

Section 3 :- Teaching and Practice

  • Review of the OBTKD Kup Syllabus
  • Basic Korean Terminology
  • Class Management
  • Introduction to Long Term Athelete Development (LTAD)

Section 4 :- Competition

  • Overview of 2006 Poomsae Competition Rules
  • Overview of 2009 Sparring Competition Rules 

The course was vibrant and lively, with all 9 attendees contributing to the discussion.  A great start to our new programme to develop the next generation of instructors.

The club plans to run regular Assistant Instructor courses.   If you are interested in being considered for the next course please contact This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Pin It

August Grading Results

Congratulations to all those who were successful in grading to the their next grade in August.  Despite the small numbers for the gradings (as it was after all holiday season), the standard was strong and there were a number of good performance which were recognised with Credits.

 9th Kup/Yellow Tag

8th Kup/Yellow Belt 

7th Kup/Green Tag 

 4th Kup / Blue Belt 

 Darren Miller (Credit)             Aaron Feeley  Michael Digby                       Julia Brown
 Farhan Firoz  (Credit) Kim White Jolene Bryant  Jim Rate (Credit)
 James Cook Robin O’Neill                                     
  Seren Miller

 5th Kup/Blue Tag

 2nd Kup/Red Belt

                                      Dean Morgan (Credit) Sam Havard

The next Kup grading will be on Sunday 4th October. 

 
Pin It

Children's Summer School 2009

This year's children's summer school was a great success!  A bit smaller than recent years, but with a few more higher grades, the children enjoyed 5 days of fun, traditional and sport Taekwondo.  On the Wednesday they particularly enjoyed the chance to try out being corner judges using the club's ringmaster electronic scoring system during the summer school's mini-tournament.  They showed real skill with the scoring being accurate and quick.  The week finished with the traditional demonstration to parents and friends.  This year's demonstration was probably the best performance ever, reflecting the hard work during the week. 

 

 

Pin It

12th UTF British International Open

The club took 7 competitors to the UTF British International Open.  This was a very large and high standard event, with over 400 players in the sparring alone.The three poomsae competitors had a long wait before competing but were eventually up.  Sian Reilly narrowly missed out on a medal coming fourth in the Female Cadet Cat B Division.  Next up was Alex Walker who competed well and made it through to the final winning the Silver Medal in the Combined Male Cadet/Junior Cat B Division.   Last competitor was Coleen Reilly in the Female Senior Cat A Division.  In a division of extremely high standard her performances in the final of Taebaek and Pyongwon won her the bronze medal.The sparring opened with Alex Newman in the PeeWee -25kg Cat B division.  Alex started strongly in his quarter final and established a lead but unfortunately took a blow to the head and was deemed to be unable to continue.   Next up was Neo Botha, having already won the Combined PeeWee -31/35kg Cat C division, she competed in the -35kg Cat B division.  She played a tough match in the quarter final against the eventually gold medalist.  Despite eventually losing 12-6 she showed great spirit and scored some strong points in a weight division and grade division above her normal one.  Carys Redman-White competing in the Junior -59kg moved up to Cat A for the first time and as red belt faced playing against some of the best in the country.  Unfortunately she drew the eventual gold medalist in the quarter final, and lost against a really good player. 

Final competitor was Callum Walker playing in the Junior -55kg Cat B division.  Callum easily defeated both his quarter final and semi final opponents winning through to the final without dropping a point.  However the final was a much tougher affair with Callum initially going behind.  However by the end of the first round he had fought back and taken a lead, which he build on in the second round to win the gold medal with a final 12-9 score.

Well done to all the OBTKD competitors. 
Pin It

Grading Results - June 2009

9th Kup/Yellow Tag       

9th Kup/Yellow Tag

7th Kup/Green Tag

5th Kup/Blue Tag

Davey Klenz

Michael Dorey

Jo Hatton

Amber West

Micipsa Arezki

Emily Couch

Natalia Skeen

Ella West

Seren Miller

 

Neo Botha

 

Harrison Neill

8th Kup/Yellow Belt

 

3rd Kup/Red Tag

Mira Arezki

Graeme Willis (Double)

6th Kup/Green Belt

Laura Filgate

Robie Howe

Jolene Bryant (Double)

Alex Stock

Thomas Redgrave

Gaya Arezki

Shailesh Mistry

Vinnie DeLellis Hutchings

Trevor Craig (Credit)

Sarah Meeson

Jack Maclain

Anna Redgrave

 

Robin Tate

Jessica Platt

Farris Whitwham

2nd Kup/Red Belt

Kim White

Kamil Nowak

Paul Crawte (Credit)

Dave Dinsdale

Michelle Pike

Milan Mistry 

Amy Stock (Credit)

Alex Walker

Peter Mulholland

  

Matthew Major (Credit)

 

Jemma Barton 

 

  Mujahid Baksh

 

 

 

 Oliver Hutchings

 

Congratulation to all the candidates.  You have worked hard for these new grades.

 
Pin It

Login Form

Unfortunately we are no longer able to offer self registration as this is being abused by attempted hackers. If you would like an account please send an email to info@bluewave.org.uk.

Upcoming Events

19Nov
19Nov
19 Nov 2017 5:00 pm - 6:00 pm
Sunday Family Class (7+)
19Nov
19 Nov 2017 6:00 pm - 7:30 pm
Sunday Sport Class (7+)
20Nov
20 Nov 2017 5:00 pm - 5:45 pm
Monday KickStars Class (4-6)
20Nov
20 Nov 2017 6:00 pm - 7:00 pm
Monday Junior Class (7-12)


Copyright © 2017  All Rights Reserved.